تاریک خانه

جمعه 24 بهمن‌ماه سال 1382 ساعت 05:00 ق.ظ

این گنج را دریابید

می نوش که عمر جاودانی این است          خود حاصلت از دور جوانی این است
هنگام گل و مل است و یاران سرمست      خوش باش دمی که زندگانی این است

بگذارید بگویم که سرخوشم ! سرخوش از یافتن گنجی دیریاب در این غریبستان. گنجی مالامال از آفاق و نفح قدسی که گر نوشی و سرمست نشوی عجب است ! اگر اهل فرهنگ و ادبید، عاشق تاریخ و وطن یا سر در کتاب و شعر، به اشارت سر برگیرید و چشم بگشایید که گنج ها به فراوانی و ارزانی فراوان می یابید. آری، باز هم در این وبلاگستان خوش ذوقی، ذوق سرشار کرده است و از کنج و کنار این سرزمین هرچه از شعر و شمع و شاهد یافته است یکجا برای نوشیدن آورده است. بیش از این به حرف دهانتان به آب نیاندازم، به وبلاگ کتاب های رایگان فارسی بروید. به راستی کاری سترگ را پی گرفته است که حق باشد یاریش دهیم در جمع آوری فهرست و لینک کتاب های آن لاین فارسی بر روی اینترنت و اگر توانستیم کتاب ها که خارج از دسترسند را به این مجموعه اضافه کنیم. خود چنین می گوید :

« یکی از آرزوهایی که همواره داشته ام این است که روزی ما ایرانیان نیز بتوانیم به مانند پروژه گوتنبرگ که در آن بالغ بر دویست هزار کتاب به زبان انگلیسی موجود است ؛سایتی به زبان فارسی داشته باشیم ودر این سایت تمامی کتابهایی که به شکل الکترونیک موجود است(به فارسی ) لیست شده وقابل دانلود باشد
در پروژه گوتنبرگ قسمت اعظم کارها به شکل داوطلبانه صورت می گیردیعنی هر کسی یک کتاب را انتخاب کرده وپس از هماهنگی با مسوولین سایت ؛آن را به شکل دیجیتال (مثلا در فورمت ورد)در آورده وبرای سایت می فرستد.
اما از آنجایی که ما ایرانیان دارای چنین امکانات وحمایت های مالی ای نیستیم که بتوانیم چنا ن تعداد عظیمی از کتابها را وارد یک سایت کنیم فکر می کنم بهتر است بدین گونه عمل کنیم که هر کسی یک کتاب را به دلخواه انتخاب کرده وآن را به شکل الکترونیک در آورد وبه من آدرس خود ونام کتاب را بگوید... »

جای کار بسیار دارد و شایسته است قدمی را، چندان کوچک، نیز به سوی جلو تمایل دهیم. ایده درست کردن یک سایت با امکانات قوی تر در ذهنم حلقه زده است، اگر روزی عمل شود ماندگار خواهد شد.

اما از میان این طویل داستان به مروری سریع اینان برگزیدم، باشد که عمیق تر در بحرش شنا کنم : رباعیات خیام - شمس تبریز - حافظ به روایت شاملو - مجموعه شعر حمید مصدق - دیوان کامل حافظ و بسیاری دیگر.

پی نوشت : شاید این سوال را در ذهن پرورش دهید که من اغلب این کتب را چاپ شده در اختیار دارم، پس چه حاجت به نسخ آن لاین ؟ در پاسخ باید به اهمیت دنیای آن لاین حوالتتان دهم و این که بسیار از آن کتاب ها در دسترس بسیار دیگر قرار ندارد و دیگر آنکه گستره انتشار بر روی اینترنت بسیار فراتر از انتشار محدود چاپی است. به آن فکر کنید که از این مجموعه موجود هر کس در هر جای این کره خاکی که توان اتصال به شبکه جهانی را داشته باشد می تواند بدون هیچ محدودیت به این کتاب خانه بزرگ نیز دسترسی داشته باشد. اکنون هرچه بر روی اینترنت حضور اعلام ندارد در بازه وجود به نظر نمی آید.

پی نوشت ۲ : هنوز مزه خواندن کتاب عباس معروفی، " فریدون سه پسر داشت " به صورت آن لاین در وجودم هست.